Epoksi Selfleveling

  • Fabrikalar
  • Eğitim Kurumları
  • İşyerleri
  • Depolar
  • Hangarlar
Next
  • Fabrikalar
  • Eğitim Kurumları
  • İşyerleri
  • Depolar
  • Hangarlar
Previous

 Epoksi Zemin Kaplama - Selfleveling 1 mm 3 mm aralığında uygulanan epoksi esaslı kaplama türüdür.hafif araç trafiği,yaya trafiği için ideal estetik bir kaplamadır.,

 

 Genellikle çift bileşenli olan epoksiler, diğer termoset plastkler  gibi belli süre sonra sıvı halden katı hale geçer ve takibeden bir iki hafta içinde olgunlaşarak nihai sertliğe ulaşır.Ve son derece sert , dayanıklı bir yüzey elde edilir.Genel olarak kapalı alanlarda kullanılmak üzere ,

 

 

Başlıca özellikleri ;

 

-1 3 mm kalınlık

-pürüzsüz yüzey

-Su geçirmez

-Toz tutmaz

-Ucuz onarım

-Kolay bakım

-Estetik

-Antibakteriyel 

 

Şeklinde sıralanabilir.

                           

                        Cam veya karbon elyafı ile epoksi kombinasyonu mükemmel mekanik dayanıma sahiptir. Bu yüzden uzay ve havacılık  teknolojilerinde ve denizcilik alanında çok kullanılır. İnşaat alanında da yaygın kullanılır. Onarım esnasında uygun çatlakların doldurulmasında, sonradan betonun içine eklenecek çelik donatıların yerleştirilmesinde kullanılan ve  beton  içine saplanan donatılar için çekme mukavemetleri oldukça yüksektir. Ve aynı zamanda bir yüzey kaplama ürünüdür.  

Epoxy sözcüğü Yunanca iki önekten türemiştir: “üzerinde” anlamına gelen “epi” ve “keskin/asitli” anlamına gelen “oxy” .Self Leveling ,isminden anlaşılacağı üzere epoksi zemin kaplamalarının kendinden yayılarak terazilenen özelliğine atfen isimlendirilmiş,orta dayanım ve kalınlıktaki versiyonudur.Estetik , tozumama ,araç trafiği,orta ve  yüksek dayanım gibi özellikleri ile genel olarak düzgün zemine sahip alanalar veya düzeltilerek hazır hale getirilen alanalar için geliştirilmiş bir uygulamadır.

                                        Epoksi zemin kaplamaları ; uygulaması kadar , uygulama öncesi zemin hazırlığı ve keşfinin de büyük önem taşıdığı hassas  ürünlerdir.Ve bu nedenle uygulama yapılacak alan itinalı bir şekilde incelenmeli zemin kir ,toz,yağ , boya gibi etkenlerden arındırılırken bir yandanda aderans sağlanmalı,gerekirse bunun için birtakım ekipmanlar ( bilyeli vakum makinası, silim makinası v.b. ) kullanılmalıdır.Zeminle ilgili nem vs gibi tepitlerde yapıldıktan sonra uygulama esnasındaki hava koşullarıda gözetilerek uygulamaya geçilmelidir.Uv dayanımlarının az olması sebebi ile epoksi kaplamalar kaplaı alanlar için tercih edilmeli , sert yapısı sebebi ile de esnek zeminlere uygulanmamalıdır.

 

Başlıca uygulama alanları ;

 

-Eğitim kurumları

-Fabrikalarda ağır for clift kullanılmayan  depo ve üretim alanları

-Orta seviye  mukavemet ve eksiz uygulama gereken alanlar,

-Sağlık kurumları

-Hijyen ve tozumama gerektiren tüm kapalı alanlar ,

 

şeklinde sıralanabilir.

 

 

 

     

 

  Uzman bir ekip tarafından uygulanmalıdır.Uygulama öncesi zemin hazırlığı son derece önemli ve her alan için teknik personelin ayrıca görmesi ve değerlendirilmesi gereklidir.