Epoksi coating

  • Epoksi coating
  • Mağazalar
  • İç Mekanlar
  • Dekoratif
  • Eğitim Kurumları
Next
  • Epoksi coating
  • Mağazalar
  • İç Mekanlar
  • Dekoratif
  • Eğitim Kurumları
Previous

 

Epoksi ; alkali ,su ve asitlere dirençli ve zamanla bu mukavemetini yitirmeyen yapıştırıcı özlü kimyasal bir reçinedir.Coating ise zemin kaplama ürünleri içerisinde en ince versiyonudur.

 

 

 Genellikle çift bileşenli olan epoksiler, diğer termoset plastkler  gibi belli süre sonra sıvı halden katı hale geçer ve takibeden bir iki hafta içinde olgunlaşarak nihai sertliğe ulaşır.Ve son derece sert , dayanıklı bir yüzey elde edilir.Genel olarak kapalı alanlarda kullanılmak üzere ,

 

Başlıca özellikleri ;

 

 

-0.2mm-1.00 mm kalınlık

-yaya trafiği

-yarı pürüzlü

-tam pürüzlü

-pürüzsüz

-toz tutmaz

-sudan etkilenmez

-antibakteriyel

-kolay temizlenir

 -hızlı uygulanır

 

 

                   Cam veya karbon elyafı ile epoksi kombinasyonu mükemmel mekanik dayanıma sahiptir. Bu yüzden uzay ve havacılık  teknolojilerinde ve denizcilik alanında çok kullanılır. İnşaat alanında da yaygın kullanılır. Onarım esnasında uygun çatlakların doldurulmasında, sonradan betonun içine eklenecek çelik donatıların yerleştirilmesinde kullanılan ve  beton  içine saplanan donatılar için çekme mukavemetleri oldukça yüksektir. Ve aynı zamanda bir yüzey kaplama ürünüdür.  
Epoxy sözcüğü Yunanca iki önekten türemiştir: “üzerinde” anlamına gelen “epi” ve “keskin/asitli” anlamına gelen “oxy” .Coating,isminden anlaşılacağı üzere epoksi zemin kaplamalarının en ince kapatıcı '' kaplama '' versiyonudur.Estetik , ekonomik , tozumama gibi özellikleri ile genel olarak düzgün zemine sahip alanalar veya düzeltilerek hazır hale getirilen alanalar için geliştirilmiş bir uygulamadır.

                              Epoksi zemin kaplamaları ; uygulaması kadar , uygulama öncesi zemin hazırlığı ve keşfinin de büyük önem taşıdığı hassas  ürünlerdir.Ve bu nedenle uygulama yapılacak alan itinalı bir şekilde incelenmeli zemin kir ,toz,yağ , boya gibi etkenlerden arındırılırken bir yandanda aderans sağlanmalı,gerekirse bunun için birtakım ekipmanlar ( bilyeli vakum makinası, silim makinası v.b. ) kullanılmalıdır.Zeminle ilgili nem vs gibi tepitlerde yapıldıktan sonra uygulama esnasındaki hava koşullarıda gözetilerek uygulamaya geçilmelidir.Uv dayanımlarının az olması sebebi ile epoksi kaplamalar kaplaı alanlar için tercih edilmeli , sert yapısı sebebi ile de esnek zeminlere uygulanmamalıdır.

 

Başlıca uygulama alanları ;

 

-Eğitim kurumları

-Fabrikalarda yaya trafiğine maruz alanlar

-Yönergeler,çizimler

-Sağlık kurumları

-Hijyen ve tozumama gerektiren tüm kapalı alanlar ,

 

şeklinde sıralanabilir.

 

 

 

     

  Uzman bir ekip tarafından uygulanmalıdır.Uygulama öncesi zemin hazırlığı son derece önemli ve her alan için teknik personelin ayrıca görmesi ve değerlendirilmesi gereklidir.